Zahrádkaření zpomaluje stárnutí, zlepšuje paměť a léčí!

Londýn - Pobyt na čerstvém vzduchu mezi zelení a květinami působí blahodárně na lidské tělo, zlepšuje paměť a léčí dokonce i Alzheimerovu chorobu. Informuje o tom TÝDEN.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Odborníci se shodují, že práce na zahradě pomáhá nemocným lidem překonat jejich potíže. Nejde jen o fyzickou aktivitu, ale zlepšuje se i jejich duševní zdraví.

Své o tom může vyprávět Angličan Donald Steward (79), který už pět let trpí Alzheimerovou nemocí. Začala se mu zhoršovat paměť a vzdaloval se svým blízkým. Proto jeho manželku Catherine napadlo, aby šel zkusit zahradničit do centra Potager Garden, které je určené právě pro lidi trpící touto chorobou nebo demencí.

A jeho stav se brzy začal zlepšovat. "Ihned se začal cítit lépe, měl pocit, že je chtěný a potřebný. Věnoval se hlavně práci s dřevem, hodně natíral, a pokud mohu soudit, umí to velmi dobře," cituje TÝDEN.cz Catherine, která se svěřila serveru BBC.

Odborníci potvrzují, že práce na čerstvém vzduchu těmto lidem pomáhá. Nejde jen o to, že jsou venku, ale najednou se cítí užiteční a přestávají být izolovaní. Vrací se zpátky do společnosti a mohou tak se svou nemocí lépe bojovat. Někteří terapeuti dokonce tvrdí, že zahrádkaření zpomaluje stárnutí a udržuje kognitivní schopnosti na vysoké úrovni.

Podle lékařů je to především vitaminem D, který lidské tělo získává ze slunečního záření. Ten napomáhá účinkům léků, jež nemocní užívají. A kromě toho jejich činnost nese i plody, které potěší celou jejich rodinu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak by vypadal svět, kdyby Japonci nezaútočili na Pearl Harbor a USA…

22.06.2018 12:56 Aktualizováno Historici považují japonský útok na Pearl Harbor zásadním a rozhodujícím hybatelem II. světové…

Vzpoura na lodi Bounty není filmová fikce. Nečekané důsledky má dodnes

22.06.2018 07:00 Vzpoura na lodi Bounty patří k legendám filmové historie, ať už se jednalo o snímek, ve kterém…

Oběti gilotiny po useknutí hlavy ještě žily? Poprava vražedkyně Cordayové…

21.06.2018 17:55 Aktualizováno Gilotina coby popravčí nástroj byla na vrcholu slávy během Velké francouzské revoluce. Poprava…

Proč je šikmá věž v Pise šikmá?

21.06.2018 12:24 Pisa - Sklon legendární věže se v průběhu své historie postupně zvětšoval. Šikmá věž v Pise byla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama