Pozor na pilulky proti početí: Co vám hrozí? SÚKL informuje o rizicích

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dal na svůj informační portál přehledné informace pro ženy, které užívají kombinovanou hormonální antikoncepci. Roky je známo, že zvyšuje riziko krevních sraženin v žilách, potvrdilo to i nedávné celoevropské přehodnocení, řekla ČTK mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

"Nic nového nyní nezaznělo, jen jsme chtěli upozornit, aby se na toto riziko myslelo. Uživatelek je poměrně dost a příznaky nemusí žena znát, ani ji nemusí napadnout, že příčinou je krevní sraženina," uvedla. 

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že zmíněné riziko je známo minimálně dvě desítky let, žádné nové informace při evropském přehodnocení nezazněly, světová ani česká organizace gynekologů tedy žádné nové doporučení nevydaly.

Riziko vzniku krevních sraženin v žilách se podle SÚKL pohybuje od pěti do 12 případů na 10.000 žen užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci ročně, je to zhruba dva až šestkrát častěji než u žen, které ji neužívají.

Kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje estrogen a progesteron. Funguje na základě tří principů. Nejprve hormony blokují ovulaci, tedy vajíčko se ani neuvolňuje z vaječníku a „není, co by se mohlo spojit se spermií". Dalším účinkem je to, že hormony zahušťují hlen děložního hrdla a značně komplikují spermiím cestu za vajíčkem. Nakonec se pod vlivem hormonální antikoncepce mění děložní sliznice, ta narůstá pouze nízká, a případně oplodněné vajíčko by se na ni tedy nemohlo uchytit. Právě třetí účinek, zeslabení děložní sliznice, je ženami velmi vítán, protože výrazně zeslabuje menstruační krvácení, a tak snižuje ztráty krve, s nimi související chudokrevnost a také bolestivost menstruace, vysvětluje Vitalia.cz.

Psali jsme:  

Existují nesporné výhody hormonální antikoncepce, ale stejně tak i určitá rizika. Asi nejvýznamnější riziko, které přichází spolu s hormonální antikoncepcí, je zvýšené nebezpečí vzniku žilní trombózy a následné embolie. Estrogeny, které jsou obsažené v preparátech, totiž zvyšují srážlivou schopnost krve, a to v porovnání se ženou užívající jiný druh antikoncepce 3–4krát. Na druhé straně je toto riziko stále podstatně menší než podobné komplikace v těhotenství. Riziko tromboembolických komplikací však výrazně narůstá u žen blížících se menopauze, po menopauze, u kuřaček a u obézních žen.

Estrogeny také za některých okolností zvyšují riziko vzniku na hormonech závislých nádorů, jako například karcinomů endometria – vnitřní výstelky dělohy. Tento karcinom se vyskytuje převážně u žen obézních, starších či infertilních. Na druhou stranu hormonální antikoncepce o 40–50 procent snižuje riziko vzniku nejčastějších nádorů v gynekologické oblasti – karcinomů ovaria.

Mnohé dotazy žen také směřují k bezpečnosti hormonální antikoncepce vzhledem k jaterním funkcím. Estrogeny jsou odbourávány v játrech, takže poruchy jaterních funkcí mohou vést k poruše odbourávání estrogenů, zvýšení jejich hladin v organismu a následným nežádoucím účinkům, jako je krvácení mimo menstruaci, vysoké riziko vzniku tromboembolické choroby a podobně. Proto by lékař měl pravidelně ženu zvát na jaterní testy, aby případné zhoršení funkcí jater včas zachytil a převedl ženu na vhodnější metodu antikoncepce.

Hormony obsažené v antikoncepci také mohou ovlivňovat účinky jiných léků a obráceně. Jedná se především o interakce s léky na uklidnění (barbituráty), antiepileptika a některá antibiotika a chemoterapeutika. Pokud žena některé z těchto léků bere, měla by to nahlásit lékaři, který jí předepisuje antikoncepci.

Stejně tak pokud již antikoncepci bere a jiný lékař některý lék z výše uvedené skupiny předepíše, měla by se ho zeptat, zda lék bude správně fungovat, když je brán zároveň s hormonální antikoncepcí. Mnohé ženy totiž hormonální antikoncepci neberou jako léčbu a i někteří lékaři mohou hormonální antikoncepci ve svých diagnostických úvahách opomenout, informuje o dalšíš rizicích server hormonalni-antikoncepce.cz.

Témata: antikoncepce | ženy | zdraví
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

10 největších tajemství Adolfa Hitlera, o kterých nesměl nikdo vědět

18.07.2018 14:40 Aktualizováno Německý nacistický politik a diktátor Adolf Hitler je jednou z nejvýznamnějších, ale také…

Přibíráte a nevíte proč? Odborníci upozornili na skrytý problém, o kterém…

18.07.2018 08:58 O kaloriích se toho už napsalo mnoho. Všichni víme, kolik jich obsahují různé potraviny a jak se…

Jak správně čistit prkénko od syrového masa? Nikdy na něj nepoužívejte…

18.07.2018 08:43 Fakt, že ze syrového masa můžeme chytit různé nemoci, je dlouho znám. I proto řada z nás pravidelně…

Jsou ženy mrchy a hodní kluci je nezajímají? Vědci mají špatné zprávy

17.07.2018 20:23 Aktualizováno O ženách se často říkává, že jsou mrchy, a že je hodní kluci nepřitahují. Proto také většinou končí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama