Pozor na povánoční diety, mohou vážně ublížit

Praha - Mezi jedno z nejčastějších předsevzetí na Nový rok patří bezesporu držení diet, které mají lidem pomoci shodit přebytečná kila z vánočních svátků. Drastické diety ale mohou podle odborníků vést až k psychickým problémům, důležitý je naopak pohyb a správná životospráva.

Přidejte svůj názor

Pozor na povánoční diety, mohou vážně ublížit - anotační foto

Většina lidí se snaží řešit nadbytečná kila dietou, kterou si v rámci novoročních předsevzetí uloží hned na 1. leden. Odborníci však varují, že drastické diety, které každoročně zahajují tisíce Čechů, mohou vést nejen ke špatným náladám, ale také ke zdravotním problémům a psychickým potížím. Podle specialistů na redukci váhy je nejlepší dodržovat správnou životosprávu a hýbat se.

"V době redukce váhy bychom měli dostatečně jíst, to znamená šestkrát až sedmkrát denně. Zní to možná paradoxně, ale v době, kdy má tělo dostatek, tak si nic neukládá. Naopak při nedostatku zásob využitelných pro energii tělo začíná vše ukládat na horší časy," vysvětluje Martin Chrz z prodejny Fitness Land.

Podle něj platí pravidlo, že by ráno měl být největší přísun sacharidů, protože je tělo po noci unavené a potřebuje co nejrychleji dodat energii. "V průběhu dne potom mají sacharidy ustupovat bílkovinám, jejichž přísun postupně zvyšujeme až do večera. Takže večer si klidně můžeme dát maso se zeleninou. Pokud cvičíme a hlídáme si příjem tuků, cukrů a bílkovin, funguje redukování váhy náramně. Dokonce se při takovéto redukci doporučuje, aby si člověk jednou za 14 dní dal jedno jídlo čistě podle své chuti. To pomáhá dobré náladě, protože jde o jakousi odměnu," dodal Chrz.

Se správnou životosprávou souvisí i dodržování pitného režimu, člověk by měl denně vypít alespoň tři litry neslazených tekutin. Důležitý je ale i správný pohyb. Mnoho lidí začne po svátcích běhat, navštěvovat fitcentra a posilovny nebo se věnovat jiným sportům. Jsou ale i tací, kteří začnou cvičit v pohodlí svého domova. To však může být podle odborníků velmi nebezpečné. "Já bych byl u domácího cvičení vždy velice opatrný a dřív, než bych začal se samotným tréninkem, bych vyhledal pomoc odborníka – ať fyzioterapeuta nebo zkušeného trenéra v některém z mnoha fitcenter," radí majitel posilovny Cardio fitness II. Karel Tuháček.

Tuháček naopak nedá dopustit na kontrolované cvičení v posilovně. "Personál ve kvalitním fitcentru dokáže klientům poradit se základy správných návyků, s dýcháním, polohami při cvicích a upraví program specifikům toho daného klienta," tvrdí.

Držení diet souvisí především se špatným svědomím po vánočním přejídání. Nezřízená konzumace jídla však může přivodit problémy okamžitě. "Trávicí, nebo chcete-li zažívací potíže, vznikají v době vánočních svátků prakticky pravidelně. Jsou zapříčiněny špatnou životosprávou, kořeněnou a tučnou stravou, nadměrným pitím alkoholu, kouřením a hlavně přejídáním. V tom jsme my Češi odborníci," říká gastroenterolog Karel Kaše.

Jak se ale trávicím problémům v období Vánoc vyhnout? Je to jednoduché, stačí upravit denní dávku stravy. Ta je na konci roku skutečně pestrá, podle odborníků se však u mužů a žen liší. "Muži mají problémy s přejídáním se tučnými jídly a pivem, ženy hlavně s cukry, milují buchty, koláče a čokoládu. A na problémy má vliv samozřejmě i náš věk. S jeho přibýváním zažívací orgány stárnou, klesá jejich funkce a poškození žaludku urychluje i častější užívání léků," dodal Karel Kaše.

Témata: zdraví
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Pozor na povánoční diety, mohou vážně ublížit

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

10 tipů na bleskový (ale pořádný) jarní úklid - anotační foto

10 tipů na bleskový (ale pořádný) jarní úklid

29.03.2017 17:12 Praha - Dobrá hospodyně (i hospodář!) ví, že základem pro pohodový úklid je mít pořádný systém.…

Proč lidský pot zapáchá tak silně, když jde o přirozenou reakci těla - anotační foto

Proč lidský pot zapáchá tak silně, když jde o přirozenou reakci těla

28.03.2017 21:49 Aktualizováno MAGAZÍN – Nemusíte být právě špindírové, kteří se myjí jednou týdně, a přesto vás může trápit…

Největší problém! Jak při hubnutí přijít o tuk a neztratit svaly? - anotační foto

Největší problém! Jak při hubnutí přijít o tuk a neztratit svaly?

28.03.2017 19:45 Praha - Téma hubnutí nikdy nevyjde z módy a vždy se najde někdo, kdo potřebuje nějaké to kilo…

Máte zarostlé nehty? Existují nehtová rovnátka - anotační foto

Máte zarostlé nehty? Existují nehtová rovnátka

28.03.2017 11:31 Praha, Brno - Problém se zarůstajícími nehty trápí značné procento lidí v Česku. Někteří se snaží…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější pro Ženy

reklama
reklama