České ženy netuší, že závažné choroby má na svědomí jejich genetika

Praha - Velká část českých žen má genetické dispozice k závažným chorobám typu trombózy nebo nádorových onemocnění, avšak vůbec o tom netuší. Vyplývá to z dat genetického zkoumání 800 českých žen, které v pondělí představila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Přidejte svůj názor

Například u trombózy je jejím možným vznikem z genetických příčin ohroženo 20 procent z testovaných žen, přičemž plné dvě třetiny by se o tomto riziku běžnými postupy nedozvěděly. Nespadají totiž do rizikových skupin, které jsou na toto onemocnění testovány.

"Důvod je jednoduchý, vyšetření jsou drahá a kritéria pro jejich podstoupení velmi přísná," vysvětlila Monika Koudová ze společnosti GHC Genetics, jež pro VZP ženy testovala. Jako příklad uvedla podmínky pro testování genetických vloh pro rakovinu prsu. "Pokud se v rodině vyskytne jeden takový nádor, vyšetřena má být žena do svých 25 let. To je velmi nízká věková hranice a obvykle k vyšetření nedojde. Pokud jsou nádory dva, musí být ženě pod 50 let. Teprve při třech nádorech věková hranice odpadá," nastínila Koudová.

Jedno testování vyšlo na téměř sedm tisíc korun, přičemž 1860 korun platila sama žena, zbytek tedy dvakrát 2 500 korun přispěly firma s pojišťovnou. Pojišťovna za klientky zaplatila zhruba dva miliony korun.

Viktor Forman z GHC Genetics nastínil, že normální cena takového komplexního testu se pohybuje okolo 250 tisíc korun, kdyby se prováděl klasickými postupy. Díky technickým zlepšením ale mohla klesnout až na sedm tisíc.

Ředitel VZP Pavel Horák dodal, že v tomto spatřuje způsob, jak cenu snížit, aby testy byly dostupnější. I tak ale nelze počítat s jejich masovým proplácením.

Vyšetření probíhalo na základě preventivního programu pojišťovny. Drtivá většina žen se do něj přihlásila sama, ostatní doporučil gynekolog. Průměrný věk testovaných žen byl 39,9 roku. Z testů vyplynulo, že dispozice k zhoubným nádorům vaječníků nebo prsu má 0,2 - 0,3 procenta testovaných žen, genetické vlohy k hypertenzi má 40 procent z nich a genetický předpoklad k osteoporóze vykázalo 30 procent sledovaných pacientek.

"Tato čísla plně odpovídají evropským datům, je ale dobře je mít i potvrzená. Zatím jsme totiž vycházeli při statistikách zejména z nich," vysvětlila Koudová.

Do budoucna VZP počítá s podobným programem i pro muže, rozběhnout by se mohl příští rok, pokud jej schválí správní rada pojišťovny.

Témata: zdraví
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: České ženy netuší, že závažné choroby má na svědomí jejich genetika

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

10 tipů na bleskový (ale pořádný) jarní úklid - anotační foto

10 tipů na bleskový (ale pořádný) jarní úklid

29.03.2017 17:12 Praha - Dobrá hospodyně (i hospodář!) ví, že základem pro pohodový úklid je mít pořádný systém.…

Proč lidský pot zapáchá tak silně, když jde o přirozenou reakci těla - anotační foto

Proč lidský pot zapáchá tak silně, když jde o přirozenou reakci těla

28.03.2017 21:49 Aktualizováno MAGAZÍN – Nemusíte být právě špindírové, kteří se myjí jednou týdně, a přesto vás může trápit…

Největší problém! Jak při hubnutí přijít o tuk a neztratit svaly? - anotační foto

Největší problém! Jak při hubnutí přijít o tuk a neztratit svaly?

28.03.2017 19:45 Praha - Téma hubnutí nikdy nevyjde z módy a vždy se najde někdo, kdo potřebuje nějaké to kilo…

Máte zarostlé nehty? Existují nehtová rovnátka - anotační foto

Máte zarostlé nehty? Existují nehtová rovnátka

28.03.2017 11:31 Praha, Brno - Problém se zarůstajícími nehty trápí značné procento lidí v Česku. Někteří se snaží…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější pro Ženy

reklama
reklama