České ženy netuší, že závažné choroby má na svědomí jejich genetika

Praha - Velká část českých žen má genetické dispozice k závažným chorobám typu trombózy nebo nádorových onemocnění, avšak vůbec o tom netuší. Vyplývá to z dat genetického zkoumání 800 českých žen, které v pondělí představila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Přidejte svůj názor

Například u trombózy je jejím možným vznikem z genetických příčin ohroženo 20 procent z testovaných žen, přičemž plné dvě třetiny by se o tomto riziku běžnými postupy nedozvěděly. Nespadají totiž do rizikových skupin, které jsou na toto onemocnění testovány.

"Důvod je jednoduchý, vyšetření jsou drahá a kritéria pro jejich podstoupení velmi přísná," vysvětlila Monika Koudová ze společnosti GHC Genetics, jež pro VZP ženy testovala. Jako příklad uvedla podmínky pro testování genetických vloh pro rakovinu prsu. "Pokud se v rodině vyskytne jeden takový nádor, vyšetřena má být žena do svých 25 let. To je velmi nízká věková hranice a obvykle k vyšetření nedojde. Pokud jsou nádory dva, musí být ženě pod 50 let. Teprve při třech nádorech věková hranice odpadá," nastínila Koudová.

Jedno testování vyšlo na téměř sedm tisíc korun, přičemž 1860 korun platila sama žena, zbytek tedy dvakrát 2 500 korun přispěly firma s pojišťovnou. Pojišťovna za klientky zaplatila zhruba dva miliony korun.

Viktor Forman z GHC Genetics nastínil, že normální cena takového komplexního testu se pohybuje okolo 250 tisíc korun, kdyby se prováděl klasickými postupy. Díky technickým zlepšením ale mohla klesnout až na sedm tisíc.

Ředitel VZP Pavel Horák dodal, že v tomto spatřuje způsob, jak cenu snížit, aby testy byly dostupnější. I tak ale nelze počítat s jejich masovým proplácením.

Vyšetření probíhalo na základě preventivního programu pojišťovny. Drtivá většina žen se do něj přihlásila sama, ostatní doporučil gynekolog. Průměrný věk testovaných žen byl 39,9 roku. Z testů vyplynulo, že dispozice k zhoubným nádorům vaječníků nebo prsu má 0,2 - 0,3 procenta testovaných žen, genetické vlohy k hypertenzi má 40 procent z nich a genetický předpoklad k osteoporóze vykázalo 30 procent sledovaných pacientek.

"Tato čísla plně odpovídají evropským datům, je ale dobře je mít i potvrzená. Zatím jsme totiž vycházeli při statistikách zejména z nich," vysvětlila Koudová.

Do budoucna VZP počítá s podobným programem i pro muže, rozběhnout by se mohl příští rok, pokud jej schválí správní rada pojišťovny.

Témata: zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co dělat, když je partner workoholik? Pracovní přetížení ohrožuje vztahy i…

21.10.2017 10:26 Paříž - Pokud jeden z partnerů věnuje práci příliš mnoho času, může být rovnováha v manželství…

Nejkratší IQ test na světě má jen tři otázky. Jak zabodujete vy?

18.10.2017 16:42 Aktualizováno Baseballová pálka a míček stojí dohromady 1,1 dolaru. Samotná pálka je o 1 dolar dražší než míček.…

Jak nás mozek klame: Proč si lidé pletou napravo a nalevo?

18.10.2017 08:21 Některých lidí je lepší se neptat na cesty. Ať se snaží sebevíc, nedokážou pořádně rozeznat levou…

Americký, německý, britský... Cestovní pas jiného státu pořídíte všude na…

17.10.2017 21:47 Aktualizováno Peníze vám nepořídí jen luxusní plážovou vilu v Karibiku nebo rozlehlý apartmán v Quebecu, pokud se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama