Při vedrech je důležitý příjem tekutin, zvlášť opatrní musí být kardiaci

Praha - Při letních vedrech je pro každého člověka důležitý dostatečný příjem tekutin. Dvojnásobně to platí pro kardiaky a lidi trpícími různými oběhovými nemocemi, řekl v pondělí internista Jiří Štěpán.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V důsledku pocení a nedostatečného příjmu tekutin se zahušťuje krev a mohou se vytvářet krevní sraženiny, což může vést až ke vzniku plicní embolie či mozkové příhodě. V horku navíc klesá objem krve a srdce tedy musí více pracovat. "Pokud je srdce nemocné, špatně tento zvýšený nápor zvládá. Je pak nedostatečně zásobováno krví a může začít trpět nedostatečným přívodem kyslíku," uvedl Štěpán.


Lékaři proto kardiakům doporučují, aby vypili tři až čtyři litry tekutin denně, a to zejména vody, minerálek a ovocných čajů. Slazené perlivé limonády a džusy by si měli dát spíše výjimečně, protože obsahují hodně kalorií. Do jídelníčku by měli zařadit lehčí jídla.

Ve vedrech by se měli lidé se srdečními problémy vyvarovat těžší fyzické práce a adrenalinových sportů. "Nejvhodnější tělesnou aktivitou je turistika, jízda na kole v mírném terénu, rekreační plavání nebo nenáročné cvičení," doplnila internistka Monika Laštovková.

"Řidiči by měli častěji odpočívat, protože se dříve unaví. Vhodná je procvičovat nohy, aby zabránili vzniku žilní trombózy," uvedla.

Upozornila, že nejen pro kardiaky, ale i zdravé lidi a děti, je v létě vhodnější pobyt ve stínu či polostínu než na přímém slunci. "Pokud už na slunci pobývají, měli by si chránit hlavu pokrývkou a používat ochranné krémy proti slunci," dodala.

Mezi jedenáctou a třetí hodinou odpoledne je nutné se vyhýbat přímému slunci a v každém případě se namazat krémem s ochranným faktorem. Stačí totiž, aby se člověk třikrát během života spálil a riziko onemocnění rakovinou kůže se zvyšuje více než dvojnásobně.

Témata: zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co dělat, když je partner workoholik? Pracovní přetížení ohrožuje vztahy i…

21.10.2017 10:26 Paříž - Pokud jeden z partnerů věnuje práci příliš mnoho času, může být rovnováha v manželství…

Nejkratší IQ test na světě má jen tři otázky. Jak zabodujete vy?

18.10.2017 16:42 Aktualizováno Baseballová pálka a míček stojí dohromady 1,1 dolaru. Samotná pálka je o 1 dolar dražší než míček.…

Jak nás mozek klame: Proč si lidé pletou napravo a nalevo?

18.10.2017 08:21 Některých lidí je lepší se neptat na cesty. Ať se snaží sebevíc, nedokážou pořádně rozeznat levou…

Americký, německý, britský... Cestovní pas jiného státu pořídíte všude na…

17.10.2017 21:47 Aktualizováno Peníze vám nepořídí jen luxusní plážovou vilu v Karibiku nebo rozlehlý apartmán v Quebecu, pokud se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama