Děti neberou drogy, když o jejich škodlivosti slyší od lékaře

Praha - Stručný rozhovor praktického dětského lékaře s dospívajícím o drogách dokáže divy. O výzkumu, který to dokazuje, píší v pondělním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Tři měsíce po takovém rozhovoru je u dospívajících o čtvrtinu menší pravděpodobnost, že pijí alkohol nebo užívají drogy, než když k takovému rozhovoru nedojde. Ukázala to studie provedená v Česku a ve Spojených státech. Podle autorů výzkumu se tak dokázalo, že rady dětských lékařů o drogách skutečně mění chování dospívajících, uvádí list.

Výzkumu se zúčastnilo téměř 600 dětí mezi 12 a 18 lety v Česku a přes 2000 jejich vrstevníků v USA. Podle Ladislava Csémyho z Centra výzkumu protidrogových služeb, který vedl český tým, je na čase zavést takové rozhovory do běžné praxe plošně po celé republice. V současnosti leží prevence užívání drog u dospívajících spíš na školách, uvádí Lidové noviny.

Ve Spojených státech a Česku byl efekt rozhovoru lékaře s mladými podobný, u nás se ale podařilo víc omezit užívání marihuany a ve Spojených státech zase víc snížit pití alkoholu, píší Lidové noviny.

Témata: Drogy | zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co dělat, když je partner workoholik? Pracovní přetížení ohrožuje vztahy i…

21.10.2017 10:26 Paříž - Pokud jeden z partnerů věnuje práci příliš mnoho času, může být rovnováha v manželství…

Nejkratší IQ test na světě má jen tři otázky. Jak zabodujete vy?

18.10.2017 16:42 Aktualizováno Baseballová pálka a míček stojí dohromady 1,1 dolaru. Samotná pálka je o 1 dolar dražší než míček.…

Jak nás mozek klame: Proč si lidé pletou napravo a nalevo?

18.10.2017 08:21 Některých lidí je lepší se neptat na cesty. Ať se snaží sebevíc, nedokážou pořádně rozeznat levou…

Americký, německý, britský... Cestovní pas jiného státu pořídíte všude na…

17.10.2017 21:47 Aktualizováno Peníze vám nepořídí jen luxusní plážovou vilu v Karibiku nebo rozlehlý apartmán v Quebecu, pokud se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama