Pět tisíc dětí se rodí závislých na nikotinu

Praha - Jen dvacet procent kuřaček se dokáže vzdát cigarety v době těhotenství. Mnohé ženy vykouří během těhotenství tolik cigaret, že jejich děti trpí po narození abstinenčními příznaky, píše v pátečním vydání deník MF DNES.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V Česku se takových dětí narodí asi pět tisíc ročně. "Křičí, pláčou, třesou se, jsou nervózní a nejsou k utišení," popsal ředitel porodnice v Podolí Jaroslav Feyereisl. A to je ještě zdaleka to nejmenší, co novorozeňata, jejichž matka v těhotenství kouří, zažívají. Děti totiž už v děloze matky mnohem snáze než dospělý přijímá oxid uhličitý z cigaret, takže se dusí, uvádí list.

Děti kuřaček se pak rodí s nižší tělesnou hmotností, kuřačky mají horší průběh porodu, častěji jejich těhotenství skončí potratem a jejich potomkům podle studií navíc hrozí genetické vady. Například pravděpodobnost rozštěpu patra mají o 30 procent vyšší než ostatní děti. Další studie prokázaly, že děti matek, jež kouří, jsou až třikrát častěji hyperaktivní. I proto se u nás rozbíhá projekt s názvem Chraňte své děťátko - nekuřte, píše MF DNES.

Témata: zdraví | Kouření | děti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co dělat, když je partner workoholik? Pracovní přetížení ohrožuje vztahy i…

21.10.2017 10:26 Paříž - Pokud jeden z partnerů věnuje práci příliš mnoho času, může být rovnováha v manželství…

Nejkratší IQ test na světě má jen tři otázky. Jak zabodujete vy?

18.10.2017 16:42 Aktualizováno Baseballová pálka a míček stojí dohromady 1,1 dolaru. Samotná pálka je o 1 dolar dražší než míček.…

Jak nás mozek klame: Proč si lidé pletou napravo a nalevo?

18.10.2017 08:21 Některých lidí je lepší se neptat na cesty. Ať se snaží sebevíc, nedokážou pořádně rozeznat levou…

Americký, německý, britský... Cestovní pas jiného státu pořídíte všude na…

17.10.2017 21:47 Aktualizováno Peníze vám nepořídí jen luxusní plážovou vilu v Karibiku nebo rozlehlý apartmán v Quebecu, pokud se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama