Osobnosti z kultury, které zemřely v roce 2009

Praha - Svět českého showbyznysu a kultury opustila v roce 2009 řada významných osobností. Česko se tak navždy rozloučilo se zpěvákem Waldemarem Matuškou, herečkou Milenou Dvorskou nebo hercem Jaroslavem Moučkou.

Přidejte svůj názor

zpěvák Waldemar Matuška

Hudební svět přišel 5. ledna 2009 o zakládajícího čela skupiny Katapult Jiřího "Dědka" Šindeláře, který podlehl boji s chronickým onemocněním plic.

Nečekaně, v den kdy se mu narodila dcera, zemřel 14. ledna na selhání srdce jeden z nejvýznamnějších českých architektů Jan Kaplický. Přivolaným záchranářům se ho již oživit nepodařilo. V Česku proslul především kontroverzním návrhem budovy Národní knihovny v Praze na Letné.

V 41 letech podlehla 5. února rakovině herečka Dana Vávrová, sestra české herečky a moderátorky Hany Heřmánkové. "Je to pro nás těžké, ale vím, že má sestra zemřela obklopena láskou," sdělila v únoru agentuře Mediafax Heřmánková.

V přerovské nemocnici zemřel po dlouhém boji s rakovinou 11. února český zpěvák, skladatel, textař a spisovatel Pavel Novák proslulý hity Chodím, Vyznání nebo Pihovatá dívka. Do Městského domu v Přerově se s ním o týden později přišly rozloučit tisíce lidí.

Ve věku 82 let se 12. února se světem filmu rozloučil český kameraman Josef Vaniš. Ten se podílel na filmech jako Kačenka a strašidla, Kačenka a zase ta strašidla, Papilio, Smrt stopařek, Tichý Američan v Praze, Noc klavíristy a Dědeček nebo Kylián a já. Zpráva o úmrtí známého kameramana velice zasáhla jeho dlouholetého kolegu, režiséra Dušana Kleina: "Pracovali jsme spolu na mnoha filmech. Jestli mě někdo něco naučil, kromě věcí ve škole, byl to právě on. Byl skvělý tvůrce a člověk," řekl tehdy Mediafaxu Klein.

Hudební svět přišel 27. února o dalšího člena skupiny Katapult, bubeníka Karla "Kášu" Jahna, který zemřel v 59 letech na infarkt.

Krátce před jeho 82. narozeninami se filmová branže rozloučila s dokumentaristou, kameramanem a režisérem Jiřím Ployharem. Ten patřil mezi první studenty pražské FAMU. V letech 1950 až 1974 natočil více než 100 dokumentárních filmů.

Po dlouhé těžké nemoci zemřel v neděli 29. března časně ráno v 70 letech v pražské motolské nemocnici populární herec a dabér Miroslav Moravec. "Herec byl s vážným nádorovým onemocněním hospitalizován v motolské nemocnici necelé tři měsíce. Jeho stav se bohužel často měnil, často trpěl bolestmi. V posledních dnech postoupil chemoterapii. Zemřel ráno ve spánku, nijak netrpěl," uvedla tehdy pro Mediafax mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Ve věku 90 let zesnul 12. dubna v Praze divadelní a filmový herec a pedagog Miroslav Doležal. Jeho umělecká dráha je pozoruhodná i tím, že od roku 1952 celých 22 let na Karlštejně ztvárňoval Karla IV. v letních představeních známé Noci na Karlštejně. Celkem odehrál kolem 500 repríz.

Skupina Fate Magazin přišla 17. dubna o svého bubeníka Ladislava Špeciána. Devětatřicetiletý hudebník nečekaně zkolaboval po koncertě v šatně. Oživovací pokusy členů skupiny a později záchranné služby již byly marné.

V sobotu 30. května zasáhla Česko zpráva o úmrtí oblíbeného českého zpěváka Waldemara Matušky. Ten v 76 letech ve svém domě na Floridě podlehl zápalu plic a selhání srdce. Na pražský Žofín se s ním 18. června přišly rozloučit desítky známých osobností a tisíce jeho fanoušků. "Byl to vstřícný a vlídný člověk. Byl jedním z mých nejbližších přátel. Byl citlivý, hodný, společenský a rád bavil lidi," řekla Mediafaxu krátce po zpěvákově smrti česká zpěvačka Helena Vondráčková.

Ve stejný den přišel český film o herce Václava Mareše. Ten v 68 letech podlehl rakovině. Diváci si ho pamatují hlavně jako dědečka z nekonečného seriálu televize Nova Ulice.

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel v sobotu 6. června v 57 letech scenárista, spisovatel a herec Miroslav Buberle. Ten se u filmu prosadil jako autor i herec, řadu let zasvětil péči o filmové rekvizity v barrandovském studiu.

Rocková kapela Doga se rozloučila se svým bývalým členem, baskytaristou Pepou Šiko. Ten zemřel v 41 letech v jihočeské Bechyni. Byl nalezen mrtvý na autobusové zastávce.

Ve věku 65 let zemřel náhle v Praze herec Miroslav Masopust. Zprávu o jeho úmrtí oznámil 8. července jeho herecký kolega a kamarád Jiří Klem.

Nečekaně, ve věku 46 let zemřel 30. července muzikant, textař, zpěvák a hudební skladatel Pavel Kotzian. Spolupracoval například s Janáčkovou filharmonií, režisérem Filipem Renčem, zpěvačkou Šárkou Vaňkovou nebo muzikantem Radkem Pastrňákem ze skupiny Buty.

Herečka Květa Fialová přišla o svého manžela, filmového a divadelního režiséra Pavla Hášu. Háša trpěl více než deset let Alzheimerovou chorobou. Několik let byl umístěn na speciální klinice, kde ho Fialová pravidelně navštěvovala.

Ve věku 87 let zemřel ve čtvrtek 6. srpna po dlouhé nemoci v Praze filmový a divadelní režisér Jaromír Pleskot. Nejdelší tvůrčí etapou se Pleskotovi stalo angažmá v Národním divadle, na přelomu 50. a 60. let tu působil po boku svých vrstevníků Krause a Krejči.

Dlouhé těžké nemoci podlehl 6. září ve věku 78 let dlouholetý herec činohry a člen souboru operety a muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni Jiří Samek.

Následkům úrazu z autonehody podlehla 24. září v 79 letech ve vojenské nemocnici v Praze autorka Čtyřlístku, spisovatelka a scenáristka Ljuba Štíplová.

Jazzový bubeník a dlouholetý člen Orchestru Karla Vlacha Vladimír Žižka zemřel v neděli 27. záři.

Ve věku 86 let zemřela v Německu herečka Ludmila Píchová. Filmoví diváci ji znají mimo jiné jako učitelku čarodějnic ve Vorlíčkově komedii Dívka na koštěti.

Novinář a dlouholetý předseda Syndikátu novinářů ČR Miroslav Jelínek zemřel po dlouhé těžké nemoci v noci na středu 7. října.

V pražské Thomayerově nemocnici zemřel v pondělí 26. října ve věku 77 let prozaik a humorista Miloslav Švandrlík. Jeho nejúspěšnější knihou se stalo dílo Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, které znázorňovalo ironizující a satirickou formou absurdity v tehdejší socialistické armádě. Přestože se před rokem 1989 šířilo pouze samizdatem, stalo se i tak velice populárním. Vše, co Švandrlík psal, bylo humoristického až satirického charakteru.

Ve věku 86 let zemřela ve čtvrtek 5. listopadu ráno česká herečka Stella Májová. Ta zesnula po krátké nemoci ve Falbrooku, kam se provdala. Hrála v mnoha českých filmech a nejvíce ji diváci pamatují v roli princezny Zpěvanky, kterou ztvárnila v legendární pohádce Byl jednou jeden král.

O den později, v nedožitých 88 letech, zesnul legendární český divadelní režisér Otomar Krejča. Jeho jméno je spojeno s více než osmdesáti inscenacemi, z nichž přes polovinu vytvořil v zahraničí.

Po krátké hospitalizaci zemřel ve věku 86 let zemřel 11. listopadu herec Jiří Holý. Představitel rolí v seriálech Třicet případů majora Zemana, Synové a dcery Jakuba Skláře či Panoptikum města pražského proslul rovněž díky postavě Galapetra v Králi Šumavy nebo starého krále z filmové Zlatovlásky.

V sobotu 14. listopadu přišel svět české fotografie hned o dva přední představitele. Ve věku 90 let zemřel fotograf Ladislav Sitenský, v 67 letech pak fotograf Jan Reich.

Český film a divadlo v úterý 22. prosince přišlo o herečku Milenu Dvorskou. "Je těžké se ke smrti paní Dvorské vyjádřit. Vždy je moc smutné, když někdo zemře, zejména když je to takhle před vánočními svátky," uvedla pro agenturu Mediafax Veronika Jeníková, která byla hereckou kolegyní Dvorské v Divadelní společnosti Háta.

V sobotu 26. prosince zemřel herec Jaroslav Moučka. Ten hrál v desítkách českých filmů a seriálů a přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech.

Témata: úmrtí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sklon k nepořádku? Existuje několik typů bordelářů, vysvětluje psycholožka

27.05.2018 09:11 Paříž - Pro některé lidi je úklid vlastního pokoje, kanceláře nebo vnitřku automobilu…

Téměř nesmrtelný car? Věštkyně mu předpověděla hrůzný osud, naposedmé se…

26.05.2018 20:53 Aktualizováno Ruskému carovi Alexandrovi II. jedna cikánka předpověděla, že na něj bude spácháno šest atentátů,…

Nejkrutější vládkyně Evropy? Kateřina Medicejská rozpoutala masakr, který…

26.05.2018 20:01 Aktualizováno Mezi výrazné osobnosti francouzské historie můžeme bezpochyby zařadit Kateřinu Medicejskou. Zároveň…

Herec Hugh Grant se v 57 letech konečně oženil, svatba byla skromná

26.05.2018 15:15 Londýn - Britský herec Hugh Grant, známý například z filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, se v 57…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama