Češky se přestávají stydět. Roste zájem o plastické operace intimních partií

Praha - Za posledních pět let několikanásobně vzrostl zájem o plastické operace ženského genitálu - tzv. labioplastiku. Zatímco poptávka po ostatních zákrocích estetické medicíny zůstává více méně stejná a nezaznamenává žádné radikální výkyvy, labioplastiku vyhledává rok od roku vyšší procento žen všech věkových kategorií. Co se změnilo? Jedná se o nový trend?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Češky se přestaly stydět.

Ačkoliv se o problematice vzhledu ženských intimních partií veřejně téměř vůbec nemluví, zaznamenala naše společnost výrazný posun. Díky dostupnosti informací na internetu a možnosti anonymní diskuze se bourají tabu. Žena, která se stydí zeptat svého doktora a nesvěří se ani svým kamarádkám, má dnes tu výhodu, že si může sama dohledat na internetu potřebné informace. Zároveň na různých anonymních diskuzích zjistí, že podobný problém řeší i další ženy a její obavy zmizí.

Zatímco v zahraničí, například ve Spojených státech, je labioplastika běžná, u nás je vývoj pomalejší. Přesto se začínáme blížit světovým standardům. Za posledních pět let se počet operací intimních ženských partií v ČR zvýšil rapidně. Například v Ústavu estetické medicíny v Praze Emauzích se počet provedených labioplastik od roku 2009 zvýšil až desetinásobně. Ostatních estetických operací se při tom podobný nárůst netýká.

Důvody, proč se ženy rozhodnou řešit vzhled svých intimních partií jsou různé – vrozené anomálie, změny po porodu či přibývající věk. Mladým dívkám zpravidla vadí zvětšené malé nebo velké stydké pysky. Maminky po porodu zas řeší zpevnění poševního vchodu a korekci jizev. Starší ženy podstupují především omlazení vzhledu.

Estetické zákroky intimních partií se zpravidla neprovádějí za účelem zvýšení sexuálního libida, i když občas jako takový vedlejší efekt můžou přispět k zintenzivnění sexuálních prožitků. Nejčastějším důvodem jsou právě zvětšené stydké pysky. Tento problém pro ženu může znamenat omezení v běžných aktivitách a při sportu, jako je například jízda na koni či na kole. Následkem může být i psychický blok - obléci se do plavek nebo se svléknout ve společné šatně. Vliv má mimo jiné samozřejmě také popularita epilace, která odhaluje intimní partie.

Jedna anonymní pisatelka se v internetové diskuzi zaměřené na zdraví svěřila: „Tenhle problém mě trápí v podstatě od puberty, kdy jsem si začala uvědomovat, že jsem tam dole jiná než ostatní. Měla jsem trauma z prvního sexu, z návštěvy gynekologa atd…“. Právě psychika hraje v tomto případě nejdůležitější roli. Úpravy nosu, prsou, hýždí, botoxové injekce, face-lift, to vše jsou dnes běžné zákroky. Ale o ženských intimních partiích se nejen nemluví, neexistuje pro ně ani žádný standard krásy. Pro každou ženu je pak zjištění jisté míry odlišnosti velice složitý proces.

MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny uvádí: „Mezi naše pacienty patří nejčastěji ženy, které k tomu opravdu mají důvod, protože je jejich stav omezuje v běžném životě. Nebo si alespoň myslí, že je pro ně omezením. Ještě jsem se nesetkal s případem, kdy by k nám přišla žena pouze z rozmaru a já jí proto zákrok rozmluvil. Labioplastika není nijak složitý zákrok, ale odhodlání se k jejímu podstoupení je pro ženy často obtížné. Mělo by se o této problematice více veřejně hovořit, aby se o těchto věcech ženy nebály otevřeně mluvit.“

Mezi estetické zákroky se neřadí gynekologické operace, nýbrž labioplastika, vaginoplastika a neinvazivním terapie. Jaký je v nich rozdíl? Neinvazivní terapie spojující radiofrekvenci a ultrazvuk je ideální v případě, že se pacientka bojí operace. Často ale nedokáže poskytnout takový výsledek jako chirurgický zákrok plastického lékaře. Radiofrakvence při neinvazivním zákroku například nedokáže dosáhnout výrazného zmenšení daných partií ani korekce nevzhledných jizev po porodu.

Po porodu proto často bývá vyhledávaným zákrokem právě vaginoplastika, při které dochází k úpravě poševního vchodu a celkovému zúžení pochvy. Vaginoplastika řeší nevzhledné jizvy i povolené svalstvo, které může nepříjemně narušovat sexuální život rodičky. Oproti tomu labioplastika je spíše estetická úprava malých a velkých stydkých pysků.

Pokud se jedná o vrozené anomálie, doporučuje se labioplastika po osmnáctém roce věku. Jedná–li se o povolení labií po porodech, obvykle se čeká po posledním porodu, aby se nemusela operace opakovat. Jinak je v tomto případě operační zátěž pro pacientku malá, takže se může operovat při stabilizovaném zdravotním stavu kdykoli. Labioplastika se provádí v celkové anestezii na operačním stole v gynekologické poloze.

Samotný zákrok trvá zhruba 20 - 40 minut dle rozsahu operace. Do běžného režimu se pacientka může vrátit při nekomplikovaném průběhu po 5 - 7 dnech po zákroku. Plná fyzická zátěž a sportování jsou možné asi po 2 - 3 týdnech dle rozsahu zákroku a stavu hojení. Orientační cena zákroku se pohybuje od 9 000 do 11 000 Kč. Na tuto operaci nelze vystavit neschopenku a nepřispívá na ni zdravotní pojišťovna.

Jak již bylo řečeno, neexistuje žádný ideál ženské krásy. Většinou záleží především na psychice a životním postoji každého. Nejtěžší je překonat již období puberty a naučit se s jistou odlišností žít. Pokud se ale žena rozhodne, že chce daný problém řešit, má dnes k dispozici řadu kvalitních odborníků, na které se může obrátit a daný problém řešit. Zajímavé jistě je, že téměř nikdy nepřicházejí klientky na kliniky proto, že by je tam poslal partner. Ten často v mírné odchylce od standardu nevidí problém. Krása je subjektivní a každá žena by měla být především šťastná a spokojená sama se sebou.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Weinstein měl v Moskvě dostat zvláštní cenu. Šéf festivalu dostal strach z…

19.04.2018 17:06 Moskva - Skandální americký filmový producent Harvey Weinstein měl na letošním moskevském filmovém…

"Rudému baronovi" se staly osudnými jeho zranění a touha vítězit

19.04.2018 09:06 Berlín - Nejslavnějším pilotem první světové války byl Manfred von Richthofen, protivníky zvaný …

Host byl náramně spokojený. Zanechal dýško, které všem vyrazilo dech

19.04.2018 07:25 Chicago - Zákazník jedné restaurace v Chicagu byl s večeří nejspíše více než spokojen, když na…

Britská královna je zdrcena. Uhynul jeden z jejích milovaných psů

18.04.2018 12:13 Londýn - Britskou královnu Alžbětu II. hluboce zasáhla smrt posledního z jejích milovaných psů,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama